Producent | Team Bondi |
Gatunek | Akcja, Kryminał Noir |
Tryb | Singleplayer |
Platforma | PlayStation 3, Xbox 360, PC, PlayStation 4, Xbox One, Nintendo Switch, HTC Vive, Oculus Rift, PlayStation VR |
Premiera | PS4, XONE, NS: 14 listopada 2017, PS3, X360: 17 maja 2011, PC: 8 listopada 2011, HTC Vive: 15 grudnia 2017, Oculus Rift: 29 marca 2018, PS VR: 24 września 2019 PS4, XONE, NS: 14 listopada 2017, PS3, X360: 20 maja 2011, PC: 11 listopada 2011, HTC Vive: 15 grudnia 2017, Oculus Rift: 29 marca 2018, PS VR: 24 września 2019 PS4, XONE, NS: 14 listopada 2017, PS3, X360: 20 maja 2011, PC: 11 listopada 2011, HTC Vive: 15 grudnia 2017, Oculus Rift: 29 marca 2018, PS VR: 24 września 2019 |
Internet | /lanoire |
Ograniczenia | PEGI: 18+, ESRB: M |
Rok 1947 był w Los Angeles jednym z najgorszych pod względem liczby popełnianych przestępstw. I to właśnie w nim rozpoczyna się przygoda Phelpsa. L.A. Noire podzielone jest na pięć głównych części. Każda z nich to kolejny etap w pracy Cole'a w LAPD, w kolejnym wydziale, przy kolejnych pięciu sprawach. Grę rozpoczynamy od zwykłych patroli ulic miasta. Z czasem awansujemy do innych wydziałów: drogówki, zabójstw, obyczajówki i podpaleń. Każdy z wydziałów to inny rodzaj spraw. Jest jednak coś co łączy wszystkie sprawy ze sobą - zostały oparte na autentycznych wydarzeniach z lat czterdziestych. W grze rozwiązujemy jedynie 25 spraw, dlatego wybrano te najgłośniejsze, jak choćby sprawa Czarnej Dalii.
Wszystkie sprawy prowadzimy samodzielnie od początku do końca. Musimy zbadać miejsce zbrodni, odszukać i zebrać dowody, przesłuchać świadków, wskazać podejrzanych i w końcu znaleźć winnego, któremu postawimy zarzuty. Nie jest to proste zadanie, bowiem gra nie podpowiada nam zbyt wiele. Jeśli zechcemy możemy zostać naprowadzeni na ukryte wskazówki lub powiadomieni, gdy znajdziemy już wszystkie, ale nic więcej. Sami musimy zdecydować o co zapytać przesłuchiwane osoby i czy wierzyć im, czy nie. Rozmowy prowadzone są na zasadzie kwestii podsuwanych przez grę. Wybieramy pytanie, które chcemy zadać i podejrzany odpowiada. Wśród dostępnych pytań nie pojawiają się te dotyczące dowodów, których nie odkryliśmy. Jeśli więc coś przeoczymy na miejscu zbrodni, będzie trudniej odkryć prawdziwego winowajcę. Usłyszanym odpowiedziom możemy wierzyć lub nie. Możemy też wyrazić swoje wątpliwości, gdy podejrzewamy, że przesłuchiwana osoba kłamie, ale nie dysponujemy wystarczająco silnym dowodem. Jest szansa, że gdy przyciśniemy delikwenta mocniej, sam puści parę, ale równie dobrze może się zamknąć i odmówić dalszej współpracy. Wszystko zależy od naszego wyczucia.
W rozgryzaniu przesłuchiwanych ludzi niezwykle pomocne są animacje ich twarzy, przygotowane w rewolucyjnej technologii MotionScan. Dzięki szczegółowemu odwzorowaniu twarzy ponad 400 aktorów biorących udział w tworzeniu gry, jesteśmy w stanie odczytać z mimiki najróżniejsze emocje i w ten sposób stwierdzić jakie są intencje rozmówcy.
Rozgrywka w L.A. Noire ma charakter liniowy. Jest to odmiana w stosunku do tego do czego zdążyły nas już przyzwyczaić wcześniejsze produkcje Rockstar. Jednak fakt, że musimy podporządkować się narzuconej kolejności zadań w wątku fabularnym, nie oznacza, że zrezygnowano z otwartości świata. Wirtualne Miasto Aniołów stoi przed nami otworem. Możemy się przemieszczać dowolnie, czasem wykonując nawet mniejsze poboczne misje. Z uwagi na charakter głównego bohatera, nie przystoi nam już napadać na bezbronnych obywateli czy kraść ich pojazdy, tak jak bywało to w innych grach. Oczywiście jeśli jednak zajdzie taka potrzeba możemy zarekwirować czyjś wóz "w imieniu prawa".
Od strony audiowizualnej L.A. Noire wygląda fantastycznie. Muzyka lat czterdziestych, głównie jazz, niesamowicie buduje klimat. Grafika również stoi na wysokim poziomie. W grze ponownie wykorzystywany jest silnik graficzny RAGE działający w duecie z silnikiem fizycznym Euphoria, dzięki czemu wszystkie postacie zachowują się niezwykle naturalnie. L.A. Noire wydaje się być murowanym hitem. Kolejnym.
Edycja zremasterowana
W roku 2017 wydana została odświeżona wersja gry przeznaczona na konsole PS4, Xbox One oraz Nintendo Switch. Ta ostatnia otrzymała wsparcie dla sterowania gestami oraz dotykiem. Wydanie na urządzenia Sony i Microsoftu oferuje z kolei ulepszoną względem oryginału oprawę graficzną.
Miesiąc później na gogle HTC Vive wydana została pod tytułem Akta VR kompilacja siedmiu spraw przebudowanych w myślą o wykorzystaniu wirtualnej rzeczywistości. To jednocześnie pierwsze podejście Rockstar Games do tematu VR.
Pozostałe okładki
Więcej informacji o grze